Labelexpo Fuarı | MatSet

Matset Labelexpo’dan satışla döndü.

Matset Labelexpo’dan satışla döndü.

05.04.2023

Matset Labelexpo’dan satışla döndü.

Fuarda sergilenen çözümler arasında yeni HP Indigo V12 ve 200K öne çıkarken, Matset A.Ş. bir Indigo K6 satışı gerçekleştirdi

Doğu Pabuççuoğlu (Matset A.Ş. Genel Müdürü):  “Ambalajda gelecek aydınlık görünüyor”

Mat Grup şirketlerinden Matset A.Ş., Labelexpo Europe 2023’te başta HP Indigo olmak üzere temsil ettiği firmaların stantlarında (Asahi, ABG, Cron, Lombardi) Türkiye’den ziyaretçileri ağırladı. Fuarda HP standında, Genel Müdür Doğu Pabuççuoğlu HP’nin stadında sergilediği ürünlerle ilgili şu bilgiyi veriyor:

“İlk makine yeni HP, 12 renkli HP Indigo V12, yüksek hızlı bir makine. Makinenin ilk satışı fuarda gerçekleşti.

İkinci makine, HP Indigo 200K. Daha önce 20K olarak çıkmış ve 25K olarak geliştirilmişti. 25K ve 200K arasındaki en büyük fark, hız. Makine %30 daha hızlı ve bu da verimliliğini arttırıyor. Uzun dönemde 25K’nın yerini alacak.

Makineler dışında, yazılımla ilgili geliştirmeler var. Özellikle güvenlik geliştirmeleri artıyor. Pandemiyle birlikte çok fazla sahte ürün dolaşıma çıkarıldı. Bunların önüne geçmek için firmalar değişik çözümler arıyorlar. Bunların hepsine HP cevap veriyor. Bununla ilgili olarak buraya gelen müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Döndüğümüz zaman da bununla ilgili bir çalışma yapacağız.

Türkiye’nin tanınmış bir bal üreticisi, Avrupa’da HP Indigo kullanan matbaalarda güvenli etiket bastırıyor. Çünkü o balın sahtesi çok yapılıyor. Neden Türkiye’deki HP Indigo makinelerde bastırmıyor, merak ediyorum. Türkiye’de firmalar ürüne artı değer katmanın önemine inanmıyorlar. B2B pazarındaki son kullanıcının bundan haberdar olmasını bekleyemezsiniz. Bu fuarlara gelmiyorlar ve birisinin onlara bu çözümleri anlatması lazım. Bu fuarın bana kattığı en önemli şey bu oldu.

Fuarda HP Indigo 6K satışı gerçekleşti

Fuarda bir Indigo 6K sattık. Onunla birlikte son dokuz ayda 6 adet 6K satmış olduk. Piyasada toplam 80 HP Indigo makinemiz oldu.

Sırada Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı var

Avrasya Ambalaj İstanbul 2023’e katılıyoruz ve orada da bir HP Indigo 6K ve bir 25K (76 cm) sergileyeceğiz. İkisi de satıldı, fuarda sergilendikten sonra müşterilere gönderilecek.

Lombardi ile ilgili görüşmelerimiz var. Fuar beklediğimden iyi geçiyor. Gelebilen müşteri sayızı az, onun sebebi de vize sorunu. 6K sattığımız müşteri de gelemedi ve onun yerine biz satışı onayladık. Gelse seremonisini burada yapacaktık. Bir ABG büyük konfigürasyon makine sattık, bir Lombardi sattık, onların da müşterileri gelemedi. Müşteriler gelemedi ama biz onlar  adına üretici firmalara fuar açıldıktan 15 dakika sonra siparişlerini verdik. Yine de firmalar parayı alsalar da müşteriyi görmek istiyorlardı.

Fuar iyi geçiyor ama Avrasya Ambalaj’ın bizim açımızdan daha iyi geçeceğini düşünüyorum. En son interpack’a katılmıştık, o fuar pek iyi geçmedi. Onun sebebi de vize problemi. Ne Orta Doğulular, ne Ruslar ne de Asyalılar, hiçbiri vize alamadılar. Onların hepsi Türkiye’ye gelecekler. Bu doğrudan müşterilerimizi ve dolaylı olarak da bizi olumlu etkileyecek. Gelecek aydınlık görünüyor.

Baskı sonrasına talep var. ABG ve Brotech ile çalışıyoruz. Avrasya Ambalaj Fuarı’nda Brotech sergileyeceğiz, onu da sattık. Fuarın gayet iyi olacağını düşünüyorum.

Bu fuarda sonlandırma öne çıktı. Ambalajı öne çıkaran da sonlandırma. Sonlandırmada çok fazla katılımcı firma var. Türk firmaları da sonlandırma için geldiler. Baskıyla ilgilenenler var ama bir şekilde herkes bugüne kadar yatırım yapmadığı sonlandırma tarafını güçlendirmeye çalışıyor. Mesela IML ön plana çıktı. IML’de makine görüşmelerimiz olan firmalar var. Zaten HP de en büyük makinelerini ambalaj için getirdi. Dolayısıyla ambalaja doğru bir eğilim var.

Labelexpo Fuarı

Matset Labelexpo’dan satışla döndü.
Matset Labelexpo’dan satışla döndü.
Matset Labelexpo’dan satışla döndü.
Matset Labelexpo’dan satışla döndü.